Jan Fábry
CZ vlajka EN vlajka

Zájmy

Pokud vás zajímá něco z toho, co zajímá i mě, napište mi, budu rád:-)

Hudba

Já s Uhlířem Jedním z mých hlavních koníčků je muzika. Poslouchám především "střední proud" nebo lehčí rock (hlavně neškatulkovat). Mým nejoblíbenějším interpretem, hudebním skladatelem a klavíristou je už dlouhá léta Jaroslav Uhlíř. Z českých muzikantů mám rád Chinaski, Nohavicu, Kryštof, staré Buty, ale třeba i Marka Ztraceného. Pokud jde o zahraniční scénu, líbí se mi především muzika a texty Phila Collinse, ze skupin jsou to hlavně Queen, Nightwish, Pink Floyd, Coldplay, Cranberries.

Ve svých volných chvílích se učím hrát na klavír, taky jsem se dřív, když jsem měl víc času, pokoušel tak trošku skládat. Kdysi jsem taky zkusil nahrát vlastní interpretaci Uhlířovy Mravenčí ukolébavky. A tady je krátká ukázka mé vlastní tvorby: Moje.

Co mě ve světě hudby zvlášť zajímá, tak to je scénická muzika, tzn. hudba, která doprovází filmy, televizní inscenace, seriály, ... Ze zahraničních skladatelů obdivuju hudbu těchto pánů skladatelů: Howard Shore (Moucha, Mlčení jehňátek, Hra, Pán prstenů), Jerry Goldsmith (Šaman, Základní instinkt, Příchází Satan, První rytíř), John Barry (Tanec s vlky, Vzpomínky na Afriku, Neslušný návrh, Volání divočiny).

Z domácích skladatelů scénické muziky je pro mě jasnou jedničkou Jarda Uhlíř. Uvádím svoji interpretaci jeho melodie v TV inscenaci Případ Platfus s Vlastimilem Brodským v roli učitele a Zuzanou Bydžovskou v roli začínajícího obhájce.

Z ostatních našich skladatelů mám rád například Petra Hapku, Karla Svobodu, Angela Michajlova, Vadima Petrova.

Zde je pár skladeb hraných na mém bývalém klavíru:

Krávy, krávy (Jaroslav Uhlíř, video)
Panna a netvor (Petr Hapka, video)
Městem chodí Mikuláš (Petr Hapka, video)
Dešťová víla (Petr Hapka, video)
My všichni školou povinní (Petr Hapka, video)
Operace mé dcery (Petr Hapka, audio)
Love story (Francis Lai, audio)
Omen (Jerry Goldsmith, audio)
Modrá laguna (The Kiss, Basil Poledouris, video)
Modrá laguna (Love Theme, Basil Poledouris, audio)

V roce 2018 mě oslovili kluci z jedné kostelecké kapely, kterou jsem chodil posluchat na čarodejnice a tak, že hledají klávesáka. Nejdřív mi to přislo hodně ulítlý...v životě jsem takhle nikde nehrál :-). Je to zvláštní, ale po první zkoušce si mě už nechali, a od té doby hrajeme pod názvem Arythmie. Mám podezření, že to nové jméno vymysleli kluci kvůli mně, a ani ne tak kvůli mémo srdci :-). Takže místo nepřenosného klavíru mám teď přenosné klávesy Nord, a jezdíme po okresních (zatím:-)) vystoupeních. Na youtube lze najít pár známých i neznámých melodií, které dávám na facebook jako hádanky pro fanoušky naší kapely, když máme hluché období.

Film

Já s Dlouhým Z domácí tvorby se mi líbí prakticky vše z dílny Svěrák, Smoljak. Totéž mohu říci o starších filmech Jaroslava Papouška či Miloše Formana. Z těch novějších snímků mě zaujaly například Pelíšky, Samotáři, Jedna ruka netleská, Knoflíkáři, Účastníci zájezdu, Hlídač č. 47, moje nejoblíbenější pohádka S šerty nejsou žerty. Rád se podívám taky na nějaký pěkný film pro pamětníky (Marvan, Haas, Plachta, Trégl). Pokud jde o zahraniční film, jasnou jedničkou je Forrest Gump. Potom filmy Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle, Tanec s vlky, Mlčení jehňátek, Moucha, Halloween, Přichází Satan, Hra, Volný pád, Tenkrát na západě, První rytíř, Iluzionista, Láska přes internet, Samotář v Seattlu, seriál Columbo. K mým oblíbeným hercům patří K.Costner, S.Connery, M.Douglas, D.Hoffman, T.Hanks, H.Ford, M.Freeman, J. Reno, R.Crowe. Oblíbenýmí herečkami jsou M.Streep, A.McDowell, D.Moore, J.Roberts, S.Stone, A.MacGraw. K zahraničním filmům patří taky tak trochu český dabing, za jednoho z nejlepších v této oblasti považuji, bohužel již zesnulého, Vladimíra Dlouhého (např. Forrest Gump, Tanec s vlky, Zelená míle, Superman, Trosečník aj). Mám rád dobrou komedii i psychologický horror, nepohrdnu ani fajn romantikou :-)

Sport

Třebešín 2005 Už nesportuju tak jako dřív - to byl především fotbal, nohejbal, ping-pong, hokej(bal...tenkrát jsem ještě nevěděl, že ho hraju, hráli jsme s tenisákem a říkali jsme tomu normálně hokej). Mým oblíbeným hokejistou byl tehdy Vladimír Martinec. Fotbal jsem hrál dokonce závodně, i když jenom okresní přebor. Dnes jezdím trošku na kole a taky trošku hraju tenis. V roce 2001 jsem si pořídil raketu Pro Kennex Core 1 No. 22, které říkám medvědobijka. Vzhledem k tomu, že jsem s ní viděl v televizi hrát i V. Klause, tak to bude pro amatéry zřejmě dobrá raketa. No, závodní hráč ze mě už nikdy nebude, přesto je mým tenisovým vzorem Španěl Juan Carlos Ferrero. Baví mě squash a badminton, rád bych se vrátil k ping-pongu. Úplně nejradši ale chodím do přírody. V TV se rád dívám na atletiku, tenis, ale nejradši sleduju fotbal. V zimě skoky na lyžích a biatlon.

Digitální fotografie

Mám docela obyčejný 18x superzoom Panasonic DMC-FZ38. Fotky jsou u mě spojené s výlety do přírody, ve Fotogalerii (v galeriích služby Picasa, která byla bohužel nahrazena službou Fotky Google) najdete pár (tisícovek) fotek, hlavně s Corkou. Novější fotky mám už jen na Facebooku, ale snad se dostanu k tomu, abych je převedl do dalších alb na Google. Plánuju zrcadlovku.

Hry

Mezi mé nejoblíbenější hry patří kladenská karetní hra "Lóra". Pokud tuhle skvělou hru někdo znáte, tak si můžeme zahrát. Taky si občas rád zahraju Activity, Scrabble a šachy, v těch ale moc dobrý nejsem. Když je příležitost, dám rád šipky, bowling nebo kulečník...podle mých bratrů jsem spíš na ty sálové sporty :-) Pokud se někdy dostanu k nějakým počítačovým hrám, tak snad jen k logickým typu Quadrax nebo "Rybičky".

Ostatní

Corka Měl jsem Corku, fenku německého ovčáka, která mi bohužel v únoru 2017 zemřela :-( Znamenala pro mě hodně a nikdy na ni nezapomenu. Truchlení mi vydrželo dost dlouho, až v roce 2021 jsem si pořídil novou kamarádku Báru, znovu fenku NO. Proti klidné Corce je to živel, doslova hurikán.

Dřív jsem psával povídky, dnes mi k tomu chybí inspirace. Bohužel v poslední době ani moc nečtu (k mým oblíbeným spisovatelům patří především William Saroyan, Oscar Wilde a Edgar Alan Poe). Jedna z mých nejoblíbenějších knížek se jmenuje Lidská komedie a je právě od W.Saroyana. Taky se mi líbí básničky Jana Skácela (nejvíce tyto).

.